Start Aktualności Aktualności 2016/2017 Konkurs Recytatorski "Gałczyński - odczarowany"
Konkurs Recytatorski "Gałczyński - odczarowany"

 

IMG_20161202_1158022.12.2016r. w ZS w Bolechowie odbył się IX Konkurs Recytatorski zatytułowany „Gałczyński – odczarowany”. Organizatorkami konkursu są nauczycielki języka polskiego: Monika Dziurla i Joanna Zimniak. Tegoroczne poetyckie spotkanie miało na celu przybliżyć twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, pokazać, że Karakuliambro to twórca nie byle jaki.

Potrafił łączyć nie tylko baśniową fantazję z realizmem, satyryczną groteskę i absurdalny dowcip z liryką nastrojową, ale (jak żaden inny poeta) doskonale ukazywał sprzeczności.

Po powitaniu przez Dyrektor Szkoły, Panią Beatę Stramę, do poetyckich rywalizacji stanęli przedstawiciele: I Gimnazjum w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Biedrusku, Zespołu Szkół w Rokietnicy, Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie, Prywatnego Gimnazjum w Obornikach, Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach, Ośrodka Szkolno   Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz  Zespołu Szkół w Bolechowie.

Uczestnicy oceniani byli według następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie treści utworu, dykcja i wymowa, oryginalna interpretacja, ogólny wyraz artystyczny. A w loży jurorów zasiedli: Pani Joanna Zimniak – nauczycielka języka polskiego, Pan Aleksander Bejma, Pani Weronika Woda – absolwenci ZS w Bolechowie i  Ksiądz Przemysław Malawy - człowiek renesansu.
Po burzliwych obradach (poziom zaprezentowany przez uczestników konkursu był jak zawsze wysoki) jurorzy ogłosili wyniki.
A oto laureaci i wyróżnieni:
I miejsce: Tomasz Lisek (ZS w Rokietnicy)
II miejsce: Aneta Błasiak (LO w Obornikach)
III miejsce: Radosław Stanisławiak (XI LO w Poznaniu)
wyróżnienie: Zuzanna Mikler (Liceum w Owińskach)
wyróżnienie: Zofia Frąckowiak (Gimnazjum w Biedrusku)
Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, a laureatom również nagrody książkowe. Zwycięzca otrzymał ponadto kartę podarunkową o wartości 50zł upoważniającą do zakupów w sklepach Empik. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. W organizacji konkursu niezastąpieni okazali się uczniowie klas: 2til, 4til i 1til.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do wspaniałej atmosfery tego konkursu, ale zwłaszcza nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do artystycznych zmagań. Uczestnicy zaskoczyli niezwykłymi aktorskimi talentami, dostarczając słuchaczom wielu pozytywnych emocji. Gałczyński został dziś odczarowany. Wszystkim serdecznie dziękujemy,  gratulujemy i zapraszamy oczywiście za rok, na kolejne spotkanie z poezją.


Monika Dziurla i Joanna Zimniak