Start Aktualności Aktualności 2016/2017 XV Międzygminny Otwarty Konkurs Ortograficzny
XV Międzygminny Otwarty Konkurs Ortograficzny

 

IMG_20170424_135340„Człowiek, który chce latać nie może zacząć od latania, musi najpierw nauczyć się chodzić” – słowa Fryderyka Nietzschego stanowiły motto tegorocznego jubileuszowego XV Międzygminnego Otwartego Konkursu Ortograficznego o Tytuł Mistrza Ortografii, który odbył się w Zespole Szkół w Bolechowie w poniedziałek 24 kwietnia 2017r.


Konkurs odbył się pod patronatem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Burmistrza Murowanej Gośliny Dariusza Urbańskiego, Wójta Suchego Lasu Grzegorza Wojtery i Wójta Gminy Czerwonak Jacka Sommerfelda. Włodarze wymienionych gmin ufundowali także cenne nagrody. Nieoceniona była również pomoc szkolnej Rady Rodziców.
W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Murowanej Gośliny, Dariusz Urbański, Przedstawicielka Gminy Czerwonak oraz Marcin Buliński, Zastępca Wójta Gminy Suchy Las. Gościliśmy też - Pana Piotra Borowicza, redaktora dwutygodnika "Murowana Prawda". 
Do ortograficznych potyczek  przystąpił także ubiegłoroczny mistrz, pan Andrzej Kurowski, co, jak można się domyślić, obudziło ducha sportowej rywalizacji.
Język polski, o czym wszyscy doskonale wiedzą, do łatwych nie należy. Fakt ten nie odstraszył jednak 40 uczestników konkursu, którzy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować językowe zawiłości.
Autorem dyktanda był pracownik UAM -  Dr hab. Jarosław Liberek.
Dyktando oczywiście stanowiło nie lada wyzwanie dla miłośników poprawnej polszczyzny, bowiem, jak nie trudno się domyślić, zawierało wiele ortograficznych pułapek. Najwięcej kłopotów sprawił uczestnikom "szczekający pekińczyk kupiony od pekińczyka z Pekinu", zdawkowe „dzieńdoberek”, "cappuccino, bonżurka Achacjusza mieszkającego w Krakowie – Płaszowie". Wiele wątpliwości  wzbudził też "Afroeuropejczyk poznany onegdaj na Facebooku".

Inicjatorką tej wspaniałej imprezy jest  Dyrektor ZS w Bolechowie, Pani Beata Strama.

Koordynatorkami tegorocznego spotkania były natomiast polonistki: Panie Joanna Zimniak i Monika Dziurla.

 
W jury zasiadali – Dr hab. Jarosław Liberek, Pani Anna Liberek, nauczyciele języka polskiego w ZS w Bolechowie: Pani Monika Dziurla, Pani Joanna Zimniak, Pani Violetta Pawlak  i Pan Mariusz Palka.

 
Wyróżnienie otrzymała Julia Gryka - tegoroczna absolwentka technikum informatycznego w Zespole Szkół im. Gen. Dezyderego w Bolechowie.

Wyróżniono także najmłodszego uczestnika  - Michała Charaszkiewicza, ucznia pierwszej klasy gimnazjum Zespołu Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp. w Biedrusku.

A Mistrzem Ortografii 2017 został Wojciech Piszczek!!!!

Uczestnikom konkursu szkolna  kawiarenka, zorganizowana przez uczniów klasy IV technikum logistycznego i informatycznego, która oferowała kawę, herbatę i domowe wypieki. O oprawę techniczną zadbali przedstawiciele klasy 2 TIL.
Uczestnikom konkursu i wszystkim zaangażowanym w organizację XV Otwartego Międzygminnego Konkursu Ortograficznego serdecznie dziękujemy, laureatom gratulujemy wiedzy i umiejętności ortograficznych. Jednocześnie zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku, a do tego czasu zachęcamy do dbania o nasz piękny, choć niełatwy ojczysty język.

 
A co wiemy o tegorocznym Mistrzu Ortografii?

Wojciech Piszczek to uczeń pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Obornikach. Niewątpliwie był on jednym z młodszych uczestników jubileuszowych zmagań. Mieszka w Bogdanowie i przekonuje, że nie zamieniłby swojego rodzinnego miejsca zamieszkania na żadne inne na świecie, a nawet we wszechświecie. Za swoje największe osiągnięcie uważa osiągnięcie tytułu najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, natomiast średnia ocen, którą zdobył na zakończenie gimnazjum (5,30) też niejednego mogłaby wprowadzić w zakłopotanie. Jego ulubionym określeniem jest zwrot "no i elegancko". Nie lubi "przechwalania i wywyższania się", natomiast uwielbia czytać książki fantasy i historyczne. Nie zdziwił nas zatem fakt, że na swoich ulubionych bohaterów wytypował Geralta z Rivii i Tyriona Lannistera. W wolnych chwilach uczy się grać na pianinie i jednym z jego marzeń jest umieć zagrać każdą melodię ze słuchu.
Muzyka i słowo... Francuski pisarz Romain Rolland napisał kiedyś, że "muzyka, cokolwiek by mówić, nie jest językiem zrozumiałym ogólnie; konieczny jest łuk słowa, by strzała dźwięku mogła wniknąć do wszystkich serc". Możemy śmiało założyć, że Wojciech Piszczek ma dużą szansę na to, by podbić serca nie tylko szkolnych polonistów. Tego mu oczywiście szczerze życzymy!

jz i md