Start Aktualności Aktualności 2017/2018 Kinomani zakończyli wyjazdy do Muzy
Kinomani zakończyli wyjazdy do Muzy

imagesKinomani zakończyli kolejny sezon Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. W tym roku wybraliśmy cykl wielokulturowość w filmie. Współczesna, zglobalizowana kultura, na pierwszy rzut oka, wydaje się być jednorodną. My jednak odkryliśmy, że wcale tak nie jest. Byliśmy w XIX-wiecznej Australii, niemieckim miasteczku końca XX wieku, londyńskiej metropolii w czasach Margaret Thatcher czy współczesnej Turcji.

Przenosząc się w czasie i przestrzeni, nawet jeśli były to tylko podróże filmowe, odkryliśmy, że świat kultury jest niezwykle różnorodny i przez swoją inność niezwykle fascynujący. Czas spędzony w kinie Muza to lekcje, które pozwolą nam w przyszłości lepiej zrozumieć złożoność świata czy zjawiska wynikające ze spotkania różnych kultur. A duży ekran, atmosfera kina, nawet w dobie Facebooka i Maps Googli, powodują, że jesteśmy bardziej w środku całej opowieści, że emocje i kłopoty bohaterów przez moment są naszymi.

Jeśli przyjąć za prawdziwe słowa Alana Parkera „Kino to słowa i obrazy, piękno filmu, sens jego istnienia tkwi w jego złożoności, wielowymiarowości, to my w tej złożoności i wielowymiarowości uczestniczyliśmy, za co Wam- kinomanom serdecznie dziękujemy.

W przyszłym roku nowe filmy i nowe przeżycia.


Violetta Pawlak

Monika Dziurla