Tutaj ściera się tradycja i historia, tutaj łączy się nowoczesność, technologia i porządna dydaktyka, a wszystko to stało otworem 13 (w piątek) kwietnia w budynku Szkoły w Bolechowie. Nikomu niestraszna była paraskewidekatriafobia. Ten nieuzasadniony lęk przed trzynastką w dacie piątkowej, mający genezę w upadku zakonu templariuszy, nie dotyczył uczniów, dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, ani tym bardziej zainteresowanych wstąpieniem w szeregi naszych uczniów (czasem dosłownie szeregi, bo Bolechowo ma szeroką ofertę mundurową) oraz ich rodzin.

Kto nie zerwałby z przesądem dla utworzenia własnej strony internetowej (informatycy zapewniali, że nauczą każdego), dla złożenia jednostki centralnej (co do czego?!), dla udziału w warsztatach artystycznych (sztuka słowa, sztuka aktorstwa, sztuka malarstwa i synteza ich wszystkich), dla oddania cząstki swojego dobra w ramach wolontariatu, dla zbudowania własnego DNA, dla analizy wody z jeziora, oczka wodnego, studni i akwarium (sami nie wiemy, gdzie lepiej pływać…), dla obejrzenia rany i włosów pod nowoczesnym mikroskopem Delta Optical, dla dotknięcia dinozaura (chemia spotkania oko w oko z apatozaurem na długo pozostaje w pamięci, a wszystko dzięki… smartfonowi), dla gry w historię bez konfliktów narodowościowych, rasowych i etnicznych (u nas tolerancja to podstawa), dla oglądu i nabrania apetytu na księgozbiory naszej biblioteki (moli brak, bo większość to nowości – czasu nie starczy, by przeczytać!), dla kreatywnych zagadek i gier planszowych (na kozetce psychologa), dla strzelnicy, siłowni i pomiarów składu ciała (po pomiarach wszyscy wylądowali w sali fitness), dla językowych zawiłości po rosyjsku, angielsku i niemiecku, dla pokazów sztuki strażackiej (z udziałem zawodowców) i wojskowej (w pełnym ekwipunku – ale to ciężkie!) oraz policyjnej (czarny mundur wyszczupla), dla maratonu matematycznego (nie wiem jak oni to wyliczyli…)dla strefy logistyki wreszcie, gdzie palety stają się dziełem sztuki (to naprawdę ma znaczenie jak ułożymy…), dla wspaniałych uczniów, którzy oprowadzali, prezentowali, opowiadali z taką łatwością, że zdolności menadżerskie to z całą pewnością wartość dodana w trakcie edukacji w naszej szkole.

Kolejny piątek trzynastego przypada w lipcu. Wtedy będzie już od dwóch dni ogłoszona lista przyjętych uczniów – mamy nadzieję, że na niej będziecie – Drodzy Trzecioklasiści Gimnazjum!

Do zobaczenia!

W imieniu społeczności ZS Bolechowo

Anna Stefańska